Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Rehabilitacja i ćwiczenia po udarze mózgu

img-responsive

Udar mózgu może być niedokrwienny lub krwotoczny. W obu przypadkach konsekwencje są bardzo niebezpieczne. Szybkie rozpoznanie i natychmiastowa pomoc medyczna może uratować życie. Rehabilitacja po udarze bywa żmudna i ciężka. Nie wolno jednak z niej rezygnować.
Ćwiczenia po udarze mózgu skupiają się na pobudzeniu sparaliżowanej części ciała. Porażenie spastyczne obejmuje duże obszary ciała, natomiast niedowład może dotknąć pojedynczych mięśni. Rehabilitacja po udarze lekkiego typu, gdy problemem są czynności manualne, sprowadza się do ćwiczenia chorej ręki. Zapinanie guzików, samodzielne jedzenie oraz trening z piłeczką- to tylko niektóre ćwiczenia po udarze mózgu.
Jeśli pacjent ma porażoną połowę ciała, wówczas dbamy o stymulację prawej strony. Szafka i przybory powinny znajdować się po prawej stronie udarowca. Osoba taka ma tendencje do pomijania niesprawnej części ciała. Wówczas, aby rehabilitacja po udarze miał sens, musimy zadbać szczególnie o porażoną stronę.

Zdrowie i fizjoterapia po udarze

Zdarza się, że trudno jest rozpoznać udar. Ćwiczenia po udarze mózgu musimy jednak rozpocząć niemalże od razu, po diagnozie. Objaw, tak zwanej,, fajki”, bełkotliwa mowa lub zaburzenie chodu, to symptomy, które mogą wskazywać na udar. Z takimi objawami musimy natychmiast zgłosić się na najbliższą izbę przyjęć lub wezwać karetkę.
Skuteczna rehabilitacja po udarze zależy od motywacji pacjenta. Nie wolno przy osobie, która doznała udaru okazywać rezygnacji. Ćwiczenia po udarze mózgu przynoszą świetne rezultaty, jeśli opiekun ma pozytywne nastawienie i jest konsekwentny.
Dolegliwość pojawia się u coraz młodszych osób. Nadmierny stres i przepracowanie, a także nałogi prowadzą do tragicznych skutków, także do udarów lub zawałów serca.

rehabilitacja-i-cwiczenia-po-udarze-mozgu

ABOUT THE AUTHOR