Breaking News
 |  | 

Uroda

Suknie koktajlowe, wieczorowe i balowe

img-responsive

Udział w różnych wydarzeniach wiąże się z koniecznością dopasowania odpowiedniego stroju. Często mylimy sukienki balowe, wieczorowe i koktajlowe, co oznacza równocześnie brak umiejętności dobrania odzieży do powagi wydarzenia. Czym różnią się te trzy rodzaje sukienek i kiedy powinniśmy je wykorzystywać?

Suknie balowe

Suknie balowe to najbardziej odświętne stroje kobiece. W praktyce używa się jej przede wszystkim do wydarzeń oficjalnych, formalnych: balach, których członkowie są osobami wysoko postawionymi (politycy, rodziny królewskie, ambasadorzy). Przesłanką do założenia sukni balowej jest dopisek “white tie” na zaproszeniu, który oznacza konieczność włożenia najbardziej widowiskowych i odświętnych strojów. Do elementów sukni balowej zaliczyć można:

– długość do kostek (lub dodatkowe przedłużenia),
– wykorzystanie najlepszych gatunków materiałów,
– bogate zdobienia,
– dowolność kolorystyczna,
– używanie błyszczących elementów, skomplikowanych haftów.

Sukienki balowe zwykle opinają ciało w górnych partiach, dolna część sukni może być zwiewna lub ustawiona na tak zwanym kole, które dodatkowo ją rozszerza. Górna część sukni zwykle jest niezabudowana. Tradycyjnym dodatkiem do stroju balowego są długie rękawiczki. W przypadku tak okazałych sukien dozwolona jest również nieszablonowa, bogata biżuteria. Na balach unika się okrycia ramion. Torebki, które uzupełniają strój to zwykle minimalistyczne kopertówki, które nie posiadają “uszu” i trzyma się je w dłoniach.

Sukienki wieczorowe

Suknie wieczorowe stanowią bardziej nowoczesną i nieco skromniejszą formę sukni balowej. Są one zwykle długie, jednak unika się typowego dla sukni balowej przyozdobienia. Suknie wieczorowe zakładane są na wydarzenia oficjalne, jednak o mniej formalnym charakterze – na zaproszeniach stosuje się nazwę “black tie”. Modne sukienki wieczorowe możemy zaobserwować na wydarzeniach, w których występują celebryci: szczególnie podczas rozdań nagród muzycznych i filmowych. Strój wieczorowy obowiązuje również w filharmoniach, operach lub teatrach (obecnie często zmieniany na bardziej luźny strój koktajlowy). Sukienki wieczorowe są długie, mogą być zwiewne lub opięte. Często posiadają odkryte ramiona, wycięcia na plecach lub głębokie dekolty. Używa się także zdobień, koronek i ozdobnych haftów, często wykorzystuje się przeźroczyste tkaniny do zakrywania poszczególnych partii ciała. Do uzupełnienia stroju wykorzystuje się również bogatą biżuterię oraz delikatne, niewielkie torebki.

Sukienki koktajlowe

Sukienki koktajlowe są najbardziej wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem. To stroje, których używa się przede wszystkim na nieoficjalnych wydarzeniach: kolacjach, weselach oraz spotkaniach o charakterze towarzyskim lub biznesowym. Sukienki koktajlowe tradycyjnie zakładało się na wszelkie spotkania południowe i popołudniowe, jeśli wydarzenie trwało aż do późnej nocy, kobiety po pewnej godzinie przebierały się w suknie wieczorowe. Obecnie sukienki koktajlowe wykorzystywane są także wieczorami. Są zdecydowanie mniej ozdobne, mogą mieć niemal każdą długość – od sukienek przed kolana, przez suknie do połowy łydki, aż po długie i zwiewne, przypominające suknie wieczorowe. Największą różnicą jest skromność, wykorzystanie bardziej wygodnych i przystępnych materiałów, używanie stonowanego zdobnictwa. Dozwolone jest używanie alternatyw dla sukni: garsonek i garniturów. Suknie wieczorowe mogą posiadać także treny i przedłużenia, jednak unika się stosowania obręczy do wyeksponowania dolnych partii stroju.

Ponadczasowe fasony sukienek

Choć moda zmienia się co roku, istnieją fasony sukien balowych, wieczorowych i koktajlowych, które pozostaną modne przez wiele dekad. Typowym strojem koktajlowym, który nadaje się niemal na każdą okazję, jest prosta sukienka do kolan w stonowanym kolorze (czarnym, bordowym, granatowym). Klasyczny strój wieczorowy to długa suknie ze szlachetnego, zwiewnego materiału (np. jedwabiu), z delikatnym dekoltem. Suknia balowa nie musi gościć w naszej szafie: tradycyjnie zresztą zakłada się ją tylko raz. Suknię balową możemy wypożyczyć lub uszyć na zamówienie, jednak drugie rozwiązanie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.

Jaką sukienkę wybrać na konkretne wydarzenie? Najbezpieczniejsze są długie, zwiewne i skromne suknie wieczorowe w stonowanych kolorach: będą odpowiadać zarówno wydarzeniom o charakterze “black tie”, jak i wpasują się w zwykłe spotkania towarzyskie, na które zakłada się sukienki koktajlowe. Unikajmy jednak przesadnych zdobień, bogatej biżuterii i eksponowania nagości. Jeśli nie wiemy jak się ubrać nawet na oficjalne wydarzenia, zawsze możemy wysłać stosowne zapytanie do organizatorów. Warto mieć w szafie również ponadczasową garsonkę, która pasuje do wielu wydarzeń oraz pozwoli nam na wieloletnie używanie. W naszej szafie powinno znaleźć się również kilka sukienek koktajlowych, dopasowanych krojem do naszej figury oraz kolorem do typu urody – pozwoli to na dopasowanie stroju do każdej okoliczności.

suknie-koktajlowe-wieczorowe-i-balowe

ABOUT THE AUTHOR