Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Jak Twój mikrobiom jamy ustnej wpływa na zdrowie zębów?

img-responsive

Pomyśl o ustach jak o ogrodzie flory jamy ustnej. Według specjalistów w tym środowisku „kwitnie” ponad 1300 rodzajów bakterii i innych mikroorganizmów.

Jak każde środowisko w twoim ciele, twój „ogród” w ustach jest mikrobiomem. Składa się z dobrych bakterii (znanych również jako korzystna flora jamy ustnej – rzeczywisty termin stomatologiczny), które zapewniają zdrowie – o ile są w równowadze.

Kiedy dochodzi do zaburzeń w mikrobiomie jamy ustnej, może nastąpić próchnica. Istnieją jednak sposoby, aby choroby zębów, takie jak próchnica i choroby dziąseł, nie gniły Twojego „ogrodu” – pozwalając na rozkwit korzystnej flory jamy ustnej.

Co to jest nierównowaga mikrobiomu jamy ustnej?

Symbioza występuje, gdy mikroorganizmy jamy ustnej (inaczej bakterie) żyją w harmonii w jamie ustnej.

Dysbioza to załamanie związku między drobnoustrojami jamy ustnej, występujące, gdy następuje zmiana ich równowagi z powodu zmian w jamie ustnej. Innymi słowy, ta nierównowaga dysbiozy prowadzi do chorób zębów.

Na przykład poziom pH w jamie ustnej może się obniżyć z powodu zmian w diecie lub zmniejszenia wypływu śliny. Ta zmiana w ekosystemie jamy ustnej pozwala na wzrost bakterii wytwarzających kwas i tolerujących kwas – czyli płytki nazębnej – kosztem pożytecznych bakterii.

A pozwalając tym bakteriom wytwarzającym kwasy gromadzić się w jamie ustnej, powodujesz nierównowagę mikrobiomu jamy ustnej. Zwiększa to ryzyko problemów z zębami, takich jak:

Próchnica i ubytki zębów (zwane przez stomatologów próchnicą)
Nagromadzenie płytki bakteryjnej (zwanej również biofilmem dentystycznym) prowadzące do chorób dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł i przyzębia.

Jakie bakterie jamy ustnej prowadzą do chorób zębów?

Bakterie, które mogą siać spustoszenie w mikrobiomie jamy ustnej, to tak naprawdę po prostu dobre bakterie, które uległy zepsuciu. W szczególności dobre bakterie wymykają się spod kontroli, zakłócając harmonię mikrobiomu jamy ustnej.

Próchnica jest „najczęstszą przewlekłą chorobą zakaźną” dotykającą ludzi w każdym wieku. A bakterie jamy ustnej są głównymi winowajcami jamy ustnej.

Kiedy dochodzi do nierównowagi mikrobiomu jamy ustnej, bakterie jamy ustnej wytwarzają kwasy, które uszkadzają szkliwo zębów. Przestępcy to:
• Streptococcus Mutans: ta bakteria jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania próchnicy
• Veillonella: ten gatunek bakterii jest również związany z rozwojem ubytków, zwłaszcza u małych dzieci

Ponadto różne patogeny przyzębia (inaczej bakteryjne) mogą przyczyniać się do choroby dziąseł. Jak wyjaśnia badanie Journal of Bacteriology, choroba dziąseł to niszczenie tkanek i wspieranie struktury zębów.

Ma to sens, ponieważ przestrzeń lub kieszonka między dziąsłami a zębami jest ciemna i wilgotna, stanowiąc idealny dom dla wielu bakterii.

Dbałość o florę bakteryjną jamy ustnej.

Aby utrzymać mikrobiom jamy ustnej w zdrowym stanie symbiozy, zachowaj doskonałą rutynę higieny jamy ustnej, aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej. Jeśli masz już nagromadzoną płytkę nazębną, dowiedz się, jak zmienić mikrobiom jamy ustnej.

Wskazówki, aby utrzymać równowagę bakterii w jamie ustnej i uniknąć choroby jamy ustnej:
• Myj zęby dwa razy dziennie za pomocą fluoryzowanej pasty z mikrobiomem do jamy ustnej, aby wzmocnić dobre bakterie.
• Codziennie nitkować lub używać innych środków do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – takich jak szczoteczki międzyzębowe i flossery wodne.
• Ogranicz słodkie napoje i przekąski (a także stosuj ogólnie zdrową dietę).Odwiedź swoich stomatologów dwa razy w roku w celu przeprowadzenia rutynowych badań i leczenia.
• Pij wodę zawierającą fluor.
• Rzuć (lub nie zaczynaj) palenia, żucia tytoniu i używania innych wyrobów tytoniowych.
• Unikaj dostania się do ust, w tym języka, kolczyków.
• Rozważ swoją rutynową pielęgnację jamy ustnej, jak pielęgnacja ogrodu, utrzymywanie obfitych kwiatów podczas wyrywania chwastów.

Robiąc codziennie wszystko, co w Twojej mocy, aby zachować zdrowe zęby i dziąsła, zachowasz piękną harmonię mikrobiomu jamy ustnej.

 

Tags
jak-twoj-mikrobiom-jamy-ustnej-wplywa-na-zdrowie-zebow

ABOUT THE AUTHOR