Breaking News
 |  | 

Uroda

Pielęgnacja skóry suchej

img-responsive

Skóra sucha jest niezwykle trudna w pielęgnacji. Jej cechą charakterystyczną jest szorstkość, skłonność do pojawiania się zmarszczek oraz pojawianie się wysuszonych skórek w niektórych miejscach twarzy. Odpowiednia pielęgnacja skóry suchej może znacząco poprawić jej wygląd oraz wyeliminować możliwość szybszych pojawienia się zmarszczek.

Oczyszczanie skóry suchej

Oczyszczanie stanowi bardzo ważny element pielęgnacji skóry. Cera sucha wymaga korzystania z nawilżających produktów, które nie podkreślą dodatkowo wysuszonych partii twarzy. Zwykle stosuje się delikatny płyn micelarny (w tym również płyny dwufazowe, które zawierają dodatek oliwki) lub specjalne olejki do demakijażu. W celu zmycia makijażu i oczyszczenia skóry możemy użyć także zwykłej oliwki dla dzieci, która doskonale zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Posiadaczki suchej i wrażliwej cery powinny unikać jakichkolwiek produktów do cery tłustej i mieszanej – zwykle mają one wysuszające działanie, które mogłoby jeszcze pogorszyć stan skóry. Oczyszczanie skóry suchej to również peelingi. Możemy wykorzystać zarówno peelingi drobnoziarniste, jak i enzymatyczne. Peelingi drobnoziarniste powinny zawierać naturalne granulki ścierające (np. produkowane z pestek i łupin orzechów), unikać należy syntetycznych granulek, które mogą działać drażniąco na skórę. Do końcowego oczyszczenia cery suchej możemy wykorzystać mgiełkę lub tonik z naturalnym składem, które usuną resztki zanieczyszczeń.

Kremy dla cery suchej

Błędem wielu posiadaczek cery suchej jest używanie kremów nawilżających o lekkiej konsystencji, które w rzeczywistości przeznaczone są do cery tłustej i mieszanej. Cera tłusta wymaga zarówno nawilżenia, jak i zabezpieczenia przed nadmierną utratą wody. W celu nawilżenia można wykorzystać lekkie kremy na bazie kwasu hialuronowego, kolagenu lub śluzu ślimaka. Naturalne zabezpieczenie przed utratą wody jest tłusta powłoka: doskonale w tej roli sprawdzi się tłusty krem stosowany na noc, olejek (np. arganowy) lub oliwka. Możemy wykorzystać również nawilżające serum na noc, które charakteryzują się lepszą wchłanialnością, jednak często nie posiadają oleistej konsystencji, która zabezpieczyłaby skórę.

Makijaż dla cery suchej

Make-up wykonywany na suchej skórze może być wyjątkowo trudny. Przede wszystkim istnieje ryzyko oddzielania się podkładu oraz podkreślenia suchych skórek. Aby wyeliminować to zagrożenie należy na 15 minut przed rozpoczęciem makijażu nałożyć oliwkę lub olejek na twarz oraz poczekać do jego wchłonięcia. Następnie nakładamy podkład, który utrwalamy pudrem mineralnym, co zapobiegnie również ewentualnemu błyszczeniu się twarzy. Skóra, która przygotowana była do makijażu poprzez olejek lub oliwkę, może być traktowana nawet gęstymi i kryjącymi podkładami, które nie powinny jej wysuszać i podrażniać. W przypadku skóry suchej i wrażliwej niezwykle istotną rzeczą jest stosowanie delikatnych produktów. Kosmetyki naturalne znajdziemy w wielu drogeriach, dzięki czemu dobierzemy odpowiednie kolory i odcienie do karnacji i własnych preferencji.

Skóra sucha a zmarszczki

Niestety, posiadaczki skóry suchej muszą liczyć się z możliwością szybszego powstawania zmarszczek. To dlatego tak ważne jest nawadnianie – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Warto także dobierać produkty przeciwzmarszczkowe do stanu skóry oraz wieku, a samą kurację rozpocząć już po zauważeniu pierwszych objawów starzenia się skóry. Dodatkową pomoc zapewnią zabiegi mikrodermabrazji odżywczymi składnikami aktywnymi, które z jednej strony nawilżą skórę, z drugiej zaś będą stanowić ochronę przed pierwszymi pojawiającymi się zmarszczkami.

Jak dbać kompleksowo o skórę suchą?

Pielęgnacja skóry suchej to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków. Skóra sucha powinna być również stale nawilżana od wewnątrz: codziennie wypijanie odpowiedniej ilości wody to podstawa. Pamiętać musimy również o zdrowej, zbilansowanej diecie z dużą ilością warzyw i owoców oraz zawartością zdrowych tłuszczy, które mają bardzo duży wpływ na stan naszej skóry. W miesiącach chłodniejszych warto suplementować witaminę D, która poza pozytywnym wpływem na kości i odporność, w dużej mierze wpływa także na stan skóry. W przypadku skóry suchej i wrażliwej aktywność na świeżym powietrzu powinna być poprzedzona dokładnym zabezpieczeniem cery: zimą poprzez stosowanie specjalnych kremów (np. dla narciarzy), latem zaś poprzez używanie kremów ochronnych z filtrem UVA i UVB.

Odpowiednia pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej umożliwia poprawienie jej stanu oraz naszego komfortu i samopoczucia. Dodatkowo dbanie o właściwe nawilżenie i oczyszczanie skóry pozwala zachować młody i witalny wygląd oraz uniknąć pojawienia się przedwczesnych objawów starzenia się skóry. Wykorzystywanie dobrej jakości kosmetyków, prowadzenie zdrowego stylu życia i stosowanie kremów ochronnych oraz zabiegów przeznaczonych do konkretnego typu cery to gwarancja pięknego wyglądu i zachowania młodości przez wiele kolejnych lat.

pielegnacja-skory-suchej

ABOUT THE AUTHOR