Kilka słów o budowie i doborze perfum
Idealna kreacja i fryzura to nie wszystko, żeby stworzyć perfekcyjną stylizację. Koniecznym dodatkiem jest jeszcze ubranie się w odpowiedni do okazji zapach. Może on poprawiać nastrój (działa jak tradycyjna aromaterapia), zwiększać naszą pewność siebie. Jak są zbudowane perfumy i w jaki sposób je aplikować, żeby cieszyły nas jak najdłużej?
Budowa zapachu
Projektanci zapachów mają do wyboru tysiące różnych składników, które połączone ze sobą w konkretnych proporcjach, budują właściwy balans aromatów. W ramach każdej struktury wyróżnia się trzy główne warstwy: nutę głowy, nutę serca i nutę bazową. Najlepsze marki takie, jak Yves Saint Laurent, Calvin Kline czy Chanel dbają o odpowiednie zrównoważenie wszystkich elementów, dzięki czemu ich produkty na każdym etapie pachną zniewalająco.
Nuta głowy jest najmniej trwała. Pojawia się na samym początku, a jej składniki są niezmiernie wyraziste. To one odpowiadają za pierwsze wrażenie zapachowe w przypadku perfum. Po kilku minuat rozwiewają się jednak, ustępując pola nucie serca. W jej skład wchodzą już zdecydowanie delikatniejsze elementy. Najbardziej rozbudowana i utrzymująca się najdłużej jest nuta bazowa. Wiedza na temat budowy zapachu znacząco pomaga przy wyborze odpowiednich perfum. Pozwala uniknąć sytuacji, gdy skupimy się wyłącznie na pierwszym wrażeniu, zaraz po rozpyleniu zapachu.
Kupowanie perfum – jak wybrać idealne
Naturalne pH skóry wpływa na jej zapach. U każdego będzie on inny, a przez to również jeden zapach na skórze kilku osób może się diametralnie różnić. Dlatego przy wyborze perfum nie warto kierować się tym, jak dana kompozycja pachnie na przyjaciółce lub jaki aromat czujemy na testowym pasku w drogerii. Będzie to obraz nieprawdziwy i nie ułatwi nam dokonania trafnego wyboru. Szukając perfum dla siebie, trzeba spryskać nadgarstek lub zgięcie łokcia i… poczekać. Z biegiem kolejnych godzin poczujemy, jak łączą się one z naszym własnym zapachem. Dopiero wtedy będziemy w stanie ocenić, czy nam on odpowiadają, czy nie.
Przechowywanie perfum – kilka praktycznych porad
Po otwarciu flakonu powinno się wykorzystać jego zawartość w ciągu kilku miesięcy. Po tym czasie może ulec zmianie kompozycja zapachowa. Otwarte opakowanie należy przechowywać w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu (może być to nawet lodówka), żeby jak najdłużej zachować ich świeżość. Gdy używamy konkretnych perfum warto pomyśleć o uzupełnieniu ich o dezodorant, krem i szampon z tej samej nuty. Wówczas zapach będzie znacznie bardziej trwały i nie powstanie efekt mieszania się różnych aromatów. Dozownik nigdy nie powinien dotykać skóry, podczas używania perfum. Może to spowodować przeniesienie na niego bakterii, a co za tym idzie zmianę w kompozycji zapachowej.
Jak używać perfum?
Najlepiej perfumować miejsca na ciele, gdzie tętno jest najsilniejsze: za uszami, boki szyi, nadgarstki oraz zagięcia łokci. Wówczas zapach będzie najlepiej wyczuwalny. Niektórzy polecają również metodę rozpylenia perfum w powietrzu i wejścia w tak powstałą mgiełkę.
W przypadku aplikacji zapachu bezpośrednio na skórę uważajmy na biżuterię. Lepiej najpierw zastosować perfumy, a dopiero później nałożyć kolczyki, bransoletkę i naszyjnik, żeby nie doprowadzić do nieodwracalnego odbarwienia materiałów.
Wybór odpowiedniego zapachu to wyzwanie. Często wymaga sporo czasu i cierpliwości. Jednak jest tego wart. Właściwie dopasowany do naszego charakteru i osobowości, będzie dopełniał każdej stylizacji – od codziennego wyjścia do pracy, przez spotkanie ze znajomymi aż po wielkie i oficjalne gale.
Najnowsze komentarze