Breaking News
 |  | 

Uroda

Tatuaż na dziesięć sposobów: najpopularniejsze style i wzory

img-responsive

Stylów tatuaży są setki: możemy je dzielić w zależności od techniki wykonania, jak i od kultury, z której się wywodzą. Artyści chętnie mieszają różne style, niektórzy doszli do perfekcji w stosowaniu poszczególnych metod tatuowania. Przedstawiamy dziesięć stylów tatuaży, które warto poznać!

1. Styl klasyczny

Klasyczny styl tatuaży wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i nawiązuje do pierwszej fali, która miała miejsce szczególnie wśród przedstawicieli buntów społecznych. Tematyką nawiązują również do kultury marynistycznej. Ich wygląd charakteryzuje się żywym połączeniem kolorów: w szczególności błękitu, żółci, czerwieni i zieleni. Kontury wzorów często są delikatnie rozmyte, a same tatuaże są stosunkowo proste i mało realistyczne.

2. Styl realistyczny

W realistycznym stylu tatuuje się głównie portrety, sylwetki zwierząt i rośliny. Charakteryzuje się bardzo dużą szczegółowością i wiernym oddaniem rzeczywistych sylwetek tatuowanych elementów. Styl realistyczny nie musi jednak oddawać rzeczywistości w stu procentach – to także elementy nieco karykaturalne, przerysowane, o wyjątkowo intensywnych kolorach.

3. Styl ilustracyjny / komiksowy

To styl, który jest szczególnie popularny wśród miłośników bohaterów animacji i… zwierząt. Ilustracyjne przedstawienie postaci łączy w sobie prostotę stylu klasycznego, z delikatnym realizmem. Charakteryzuje się wyraźnymi, prostymi konturami postaci i wypełnieniem ich żywymi kolorami. Wzory wykonane w stylu ilustracyjnym przypominają te, które znajdziemy w książkach dla dzieci, bajkach, animacjach i komiksach.

4. Watercolor

To zarówno styl, jak i sama technika wykonania tatuażu. Wzory są delikatne, zwiewne, przypominają obrazy akwarelowe. Występują cienkie kontury, często niedokładnie pokryte kolorem, czasem całkowicie rezygnuje się z wprowadzania kontur. Szczególnie popularne są tatuaże przedstawiające kwiaty i rośliny. Wykonywanie tatuaży techniką watercolor jest niezwykle trudne oraz wymaga wyjątkowych umiejętności od tatuatora: wraz z tatuażami realistycznymi plasują się w czołówce najtrudniejszych wzorów.

5. Styl polinezyjski

Styl polinezyjski oczywiście nawiązuje swoim charakterem do rodowitych mieszkańców Polinezji. Wzory przedstawiają proste, geometryczne elementy, często pokrywające duże obszary ciała. Często są to grube, czarne obręcze, które “otaczają” ramiona lub tors i wraz z elementami skóry niepokrytej barwnikiem tworzą specyficzne wzory.

6. Styl graficzny

Są to wzory, które przypominają proste, czarno-białe ilustracje, często minimalistyczne. Nie występują tutaj żadne wypełnienia wyraźnych konturów, unika się również rozmyć. Mogą występować zarówno w formie miniaturek (np. na nadgarstku), jak i całych, dużych kompozycji. Przy graficznych wzorach warto wspomnieć o tzw. fineline, czyli niewielkich, minimalistycznych i delikatnych wzorów: to subtelny rodzaj tatuaży, na które decydują się przede wszystkim kobiety.

7. Dotwork

Dotwork to nie tylko styl, ale również technika wykonania tatuażu. Jest to sposób, w którym wykorzystuje się punkty o różnych wielkościach, z których zbudowany jest cały wzór. Dotwork może wykorzystywać kontury, lub całkowicie ich unikać, co nadaje tatuażom niepowtarzalny, delikatny charakter. Tego typu wzory dotyczą najczęściej dużych części ciała, które trudno pokryć regularnym, pełnym kolorem.

8. Styl geometryczny

Styl charakteryzujący się występowaniem regularnych, geometrycznych wzorów, które tworzą całą kompozycję. Choć wydaje się stosunkowo prosty, wymaga sporej kreatywności i wyobraźni. Z niewielkich płaskich figur geometrycznych tworzone są wizerunki zwierząt i kontury roślin. Porównać je można do konstrukcji diamentu. To idealny tatuaż dla dziewczyny, która kocha wolność, harmonię i równowagę.

9. Styl mechaniczny

Mechanika (lub biomechanika) popularność wśród tatuażystów zyskała kilka lat temu. To rodzaj tatuaży, które mają przypominać zautomatyzowane części ciała. Wyglądem przypominają komiksowe rysunki cyborgów – pół ludzi, pół robotów. Najczęściej wykonuje się je na kończynach. Styl biomechaniczny jest niezwykle trudny, wymaga często dokładnego pokrycia barwnikiem dużych partii ciała oraz zaawansowanych umiejętności operowania światłocieniem.

10. Styl japoński

Wbrew pozorom nie chodzi o niegdyś popularne znaki alfabetu japońskiego, a o specyficzną formę przedstawiania postaci mitycznych (szczególnie smoków, demonów). Styl japoński charakteryzuje się miękkimi konturami, ostrością postaci oraz wielobarwnością. Wzory zajmują zwykle duże powierzchnie ciała: plecy, ramiona, klatkę piersiową.

Wybierany styl powinien przede wszystkim odpowiadać naszym preferencją. Nie możemy również zapomnieć o tym, by wybrany artysta specjalizował się w danym gatunku trudnej sztuki tatuażu. Szczególnie, jeśli nasz wybór pada na skomplikowane formy i trudny do wykonania styl tatuaży, taki jak styl realistyczny, japoński lub technika watercolor.

tatuaz-na-dziesiec-sposobow-najpopularniejsze-style-i-wzory

ABOUT THE AUTHOR