Oczywiście, dobra jakość perfum to podstawa, podobnie jak odpowiednie dobranie ich do konkretnej osoby. Nieważne czy będzie to Chanel, Armani czy Versace. Trzeba to zrobić z wyczuciem, sprawdzając w jaki sposób kompozycja będzie się rozwijać na skórze, gdyż każdy ma swój indywidualny zapach, z którym jedne aromaty będą się komponować dobrze, inne zdecydowanie gorzej. Dodatkową kwestią, nie mniej istotną, jest stosowanie się do perfumowego savoire vivre’u, który przede wszystkim zakłada umiar i mówi co i jak wypada używać. Kiedy i jak stosować zapachy, żeby być dobrze odebranym i przyjemnie zapamiętanym?
Jak odpowiednio stosować zapachy?
Wszyscy już zdążyli się przyzwyczaić, że nie powinno się zbyt obficie oblewać się wodą toaletową – jest to w złym guście i smaku oraz świadczy o braku fundamentalnego dobrego wychowania. Jednak czy jest to jedyny wyznacznik, o którym trzeba pamiętać w świecie perfum?
Podział na perfumy dzienne i wieczorowe. Nie ma tu jednego konkretnego podziału, linia jest dość płynna i pozwala na różnorakie interpretacje. Przyjęło się jednak uważać, że na dzień stosuje się raczej zapachy o lekkiej, odświeżającej nucie, najchętniej z gamy produktów cytrusowych (cytryna, limonka, grajpfrut), kwiatowej lub wodnej (lilia wodna, arbuz). Nie dość, że dodadzą nam energii do działania na wiele godzin, to nie będą zbytnio angażować otoczenia.
Na znacznie wiecej możliwości pozwalają z kolei okazje wieczorowe, w tym również specjalne wyjścia do teatru, na oficjalną kolację. Możemy wówczas bardziej pokazać siebie, sięgając po zdecydowane i bogate nuty piżma, orientalnych przypraw i korzeni.
Istnieją jednak wyjątki od tego prostego podziału, jako że należy również stosować perfumy w zgodzie z porami roku. Ma na to wpływ przede wszystkim temperatura. W okresie letnim, gdy jest naprawdę ciepło, lepiej sprawdzą się świeże aromaty, o lekkich cząstkach, które z łatwością unoszą się w powietrzu, roznosząc zapach. Gdy nastaje zima subtelne i ożywcze aromaty momentalnie wyparują, stąd lepiej sprawdzą się nieco mocniejsze nuty, które nie będą się roznosić aż tak bardzo w powietrzu.
Dobór perfum a codzienna praca
W przypadku pracy w biurze, wśród ludzi powinniśmy wyznawać zasadę – mniej znaczy więcej. Jeśli w jednym pomieszczeniu przez cały dzień pracuje kilka osób lub kilkanaście osób, warto zadbać o dobrą atmosferę, pozbawioną straszliwej kakofonii zapachowej, od której każdego po krótkiej chwili zacznie boleć głowa.
Oficjalne wyjścia i luźne spotkania w gronie znajomych
Podobnie rzecz ma się z formalnymi okazjami. Tu również powinniśmy stosować zapachy bardzo subtelne i nie zwracające uwagi. Kobiety mogą pachnieć trochę bardziej wyraziście niż panowie, którzy nie powinni zbyt obficie skrapiać się perfumami.
Z kolei w gronie najbliższych, podczas prywatnych spotkań nieformalnych, możemy pozwolić sobie na znacznie większą swobodę i stosowanie zapachów, które lubimy najbardziej, które pozwalają nam wyrazić siebie w najlepszy z możliwych sposobów. Nie ograniczają nas wówczas sztywne reguły dress codu, ani savoir vivre oficjalnych wystąpień. Cieszmy się zatem swobodnie zapachem, pokażmy siebie i co nam w duszy gra i pachnie najmocniej. Mimo wszystkich ograniczeń zapach perfum ma przede wszystkim przecież pokazywać kim tak naprawdę jesteśmy.