Wybór właściwych perfum nie należy do najprostszych zadań. W perfumeriach dostępne są tysiące różnych marek – od Chanel, przez Yves Saint Laurent aż po Carolina Herrera czy wiele innych. Trzeba również pamiętać, że dobór perfum dla każdej osoby musi przebiegać w pełni indywidualnie i nie można kierować się zapachem, który czujemy na koleżance czy na testowym papierku w perfumerii. To jeden z największych możliwych błędów podczas kupowania perfum. Każda skóra pachnie zupełnie inaczej, a perfumy zmieszane z tym aromatem będą również różnić się na każdym z nas. Ponadto nie zapominajmy o trzystopniowej budowie zapachu – nucie głowy, serca i bazowej, które stopniowo uwalniają poszczególne elementy każdego zapachu. Dlatego szybka decyzja i zakup nie zawsze wyjdą nam na dobre.
Jak wybierać zapach?
Najlepiej testować je rano, kiedy receptory węchowe są najbardziej wyczulone. Nie powinno się w krótkim czasie sprawdzać więcej niż trzy zapachy, gdyż każdy kolejny będzie się nam wydawał podobny do wcześniejszych.
Najlepiej spryskać perfumami miejsce, gdzie krew pulsuje najmocniej – zapach będzie wówczas lepiej odczuwalny.
Jak odpowiednio dobrać zapach do konkretnej okazji?
Współcześni twórcy perfum znają i stosują ponad 30 tysięcy zróżnicowanych aromatów, dzielonych na liczne kategorie. Zdecydowanie wiele zmieniło się pod tym względem od czasu, gdy Elżbieta Łokietkówna tworzyła podwaliny pod sztukę komponowania perfum w Europie. Jej Woda Królowej Węgier na bazie rozmarynu i tymianku przez wieki była stosowana jako perfumy, lek i aromatyczny afrodyzjak. Obecnie, mając do dyspozycji tysiące mieszanek, pamiętajmy, że zawsze powinniśmy dobierać zapach w zależności od pory dnia oraz konkretnej okazji.
Zapachy na dobry początek dnia powinny być lekkie i odświeżające. Najlepiej sprawdzają się te oparte na nutach cytrusowych (limonce, pomarańczy lub cytrynie) albo wodnych (arbuzy, lilia wodna, lawenda lub fiołek). Dodadzą nam one energii do działania i orzeźwią umysł.
Na wieczorne wyjście do teatru lub randkę lepiej sprawdzą się natomiast bardziej rozbudowane i zdecydowane zapachy. Powinny one wyrażać nasz charakter i osobowość, nie stroniąc od intensywnych nut orientalnych (mirry, piżma, kardamonu lub goździków). Można również sięgnąć po zapachy uznawane za afrodyzjaki: rozmaryn, jaśmin lub drzewo sandałowe.
Zapach stosowanych perfum powinno się również dostosowywać do aktualnie panującej pory roku. W cieplejszym okresie lepiej siegać po lżejsze kompozycje, jesienią i zimą z powodzeniem można używać zapachów korzennych i mocno kwiatowych.
Na koniec należy również pamiętać o dobraniu do perfum również dezodorantu, kremu, szamponu i żelu pod prysznic o podobnej nucie. W innym razie mieszanka zapachów może diametralnie odbiegać od tej, którą chcielibyśmy osiągnąć a przy tym drażnić nas i otoczenie wokół.
Zapach to jeden z elementów całościowego wizerunku. Powinien podkreślać to, jacy jesteśmy – nasz charakter i osobowość. Ponadto musi być dopasowany do konkretnej sytuacji – porannego wyjścia do pracy, spotkania z przyjaciółmi czy wielkiej, wieczornej gali. Zadbajmy o to, żeby podobnie jak stosowny strój, zapach był zawsze adekwatny do okazji, podkreślając nasz profesjonalizm i nastrój. Dzięki niemu perfekcyjnie uzupełnimy każdą stylizację.