Czosnek od wieków wykorzystywany jest jako roślina lecznicza, która posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Niemal każdy z nas pamięta z dzieciństwa smak mleka z miodem i czosnkiem, które podawane było przez mamę lub babcię w czasie przeziębienia. Choć rozgrzewające działanie tej rośliny z pewnością ma ogromne znaczenie w leczeniu różnych schorzeń sezonowych, jeśli chodzi o czosnek działanie lecznicze jest znacznie szersze!
Czosnek – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie
Czosnek stosowany jest jako naturalny wspomagacz w walce z przeziębieniem, grypą i różnego rodzaju infekcjami. Wykazuje silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, doskonale rozgrzewa i wspomaga układ odpornościowy w walce z chorobą. Jest świetnym antyoksydantem – zwalcza wolne rodniki i pomaga w profilaktyce antynowotworowej. Czosnek doskonale działa na naskórek, może być stosowany u osób z tendencją do trądziku i infekcji bakteryjnych. Regularne spożywanie czosnku minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym zawałów, udarów i miażdżycy. Zawarte w nim enzymy regulują ciśnienie krwi oraz świetnie wpływają na działanie układu pokarmowego regulują trawienie i poprawiają pracę wątroby i trzustki.
Czosnek niedźwiedzi – czym jest i jak go stosować?
Osoby, które nie przepadają za specyficznym, intensywnym aromatem czosnku, powinny pokusić się o spróbowanie czosnku niedźwiedziego. Jest to roślina z rodziny czosnkowatych, która często rośnie na łąkach, w latach i w parkach. Uprawiany jest z powodu swojego wspaniałego, intensywnego aromatu, który nieco przypomina tradycyjny czosnek. Zwykle występuje w formie ususzonych ziół. Świetnie sprawdza się jako dodatek do różnego rodzaju sosów, ciężkostrawnych dań kapustnych, zup i gulaszów. Czosnek niedźwiedzi zawiera bardzo dużą ilość witamin z grupy B oraz witaminy C. Zawarte w nim minerały i aminokwasy świetnie pobudzają trawienie, wpływają na pracę układu pokarmowego oraz wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.