Breaking News
 |  | 

Uroda

Tkaniny szlachetne

img-responsive

Tkanina wytwarzana z przeróżnych surowców, posiadająca jednocześnie stronę matową i błyszczącą, to atłas. Wykonuje się ją z włókien wiskozowych lub bawełnianych, splotem atłasowym, co sprawia, że jest to tkanina bardzo miękka, elastyczna i błyszcząca z jednej strony. Wykorzystuje się ją do produkcji bielizny, ubrań, podszewek, a także jako obicia mebli.

Historia

Atłas swój poczatek miał już w starożytności. Uzywany był w Bizancjum, a później w Europie Zachodniej. W Polsce, nazywany jako hatłas, wystąpił u Reja oraz Falibogowskiego. Tkany jest od prawie 400 lat w Brodach koło Lwowa, a także w Gdańsku.

Luksus

Tkaniny, takie jak jedwab czy atłas, dzięki swoim chrakterystycznym cechom, traktowane są w szczególny sposób. Są lśniące, bardzo delikatne i przyjemne w dotyku, a ich cena jest wyższa od standardowych, popularnych materiałów. Czyni to tkaniny luksusowymi i szlachetnymi. Kojarzą się z elegancją, klasą i bardzo dobrym gustem. Jednak w zbyt dużej ilości jednocześnie lub wykorzystane w nieprawidłowy sposób, potęgują wrażenie kiczu i przesady. Zdrowy rozsądek, powinien być głównym doradcą, przy aranżacji wnętrz i wystroju mieszkania lub domu.

Wykorzystanie

Tkaniny szlachetne bardzo często wykorzystywane są do dekoracji. Ze względu na ich mało praktyczne cechy nie są jednak użytkowane we wszystkich typach ozdób i elementów aranżacji. Nie spotkany raczej atłasowych krzeseł lub obrusów czy bieżników na stole. Specyficzny połysk oraz stosunkowo śliska powierzchnia sprawia, że nie da się ich w ten sposób wykorzystać. Siedziska i oparcia atłasowe, choć piękne, są niestety bardzo niefunkcjonalne. Natomiast w salonie, a także sypialni, dekoracje z tego typu tkanin, są znacznie częściej spotykane. Stylistyka wystroju oraz aranżacja wnętrza w określonym stylu, pozwala na eleganckie dodatki i elementy wykonane z lśniących, połyskujących tkanin. Błyszczące, gładkie i niezwykle miękkie w dotyku poduszki i poszewki, nadają wnętrzu eleganckiego wyglądu. Charakter naszej sypialni lub salonu, zyskuje dzięki temu szyku i klasy. Sprawiają wrażenie i kojarzą się ze stylem dworskim. Bardzo bogatym w szlachetne ozdoby i doskonale dopasowane dodatki wysokiej jakości. Falbanki pojawiające się przy tego typu elementach, dodadzą nieco swobody i nonszalacji. Niestety przesadą są czasem spotykane baldachimy, znajdujące się nad łóżkiem, wykonane z atłasu. Zamiast nadać elegancji powodują, że nasze wnętrze może być odbierane jako kiczowate, a tego nikt nie pragnie we własnym mieszkaniu.

 

Tags
tkaniny-szlachetne

ABOUT THE AUTHOR