Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Dlaczego warto regularnie sprawdzać stan zębów?

img-responsive

Zdrowe zęby przekładają się na ogólną kondycję organizmu człowieka, choć tak na prawdę, to niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Gdyby wiedza o tym, jak ciężko się żyje bez zębów albo o tym jak zapalenia jednego zęba może spowodować stan zapalny w całym organizmie z infekcją mózgu włącznie, to prawdopodobnie każdy człowiek dbałby o zęby jak o największy skarb. Tymczasem, jak wynika z doświadczenia dentystów, ze stanem uzębienia Polaków nie jest najlepiej. Już w szkołach podstawowych próchnica jest problemem powszechnym.

Prewencyjne wizyty stomatologiczne

Wielu problemom można by zaradzić, gdyby ludzie regularnie chodzili do gabinetów stomatologicznych na prewencyjne przeglądy stanu jamy ustnej. Próchnica przeważnie nie pojawia się nagle, z dnia na dzień. Najpierw zauważyć można kamień nazębny. Właściwa reakcja w odpowiednim czasie mogłaby uchronić niejednego zęba przed resekcją. Każdy, kto jest ubezpieczony, ma prawo do tego, aby raz na pół roku odbyć bezpłatną wizytę w gabinecie stomatologicznym w celu sprawdzenia stanu uzębienia. Warto także zapytać lekarza o to, jak w codziennym życiu wdrożyć profilaktykę zapobiegającą rozwojowi chorób jamy ustnej. Dentysta z pewnością szczególną uwagę zwróci na konieczność regularnego czyszczenia zębów.

Jak, kiedy i czym czyścić zęby?

Większość osób od dzieciństwa przyzwyczajona jest do tego, aby myć zęby dwa razy w ciągu dnia, podczas porannej oraz wieczornej toalety. Niestety, nawet ten minimalny standard nie jest często zachowywany, a o dokładnym szczotkowaniu zębów się po prostu zapomina. Aby dokładnie wyczyścić przestrzeń między zębami z zalegających tam resztek jedzenia, trzeba myć dokładnie zęby przez kilka minut po każdym posiłku. Po myciu dobrze jest zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który pomoże usunąć zbędne resztki, a ponadto będzie działał odkażająco i odświeżająco. Stomatolog oceniając stan uzębienia powinien także zalecić odpowiednią szczoteczkę do czyszczenia zębów. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się szczoteczki sonicze.

Prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej

Dobre nawyki kształtować należy przez całe życie. Jeżeli ktoś do tej pory nie dbał o zęby w sposób prawidłowy, to najwyższa pora aby to zmienić. Przygodę ze zdrowymi zębami warto zacząć od wzbogacenia codziennej diety w cenne składniki odżywcze, a także od zakupu odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów. Oczywiście, trzeba też regularnie tej szczoteczki używać, bo nawet najlepsza szczoteczka stojąca sama na łazienkowej półce nie zadba o to, aby zęby czyściły się same.

 

dlaczego-warto-regularnie-sprawdzac-stan-zebow

ABOUT THE AUTHOR