Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Co warto wiedzieć o higienie jamy ustnej?

img-responsive

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej może zapobiec rozwojowi próchnicy i innych groźnych chorób – przynajmniej teoretycznie wiedzieć to powinno każde dziecko, jednak jak wynika z przeprowadzonych badań, już nawet uczniowie szkół podstawowych mają poważne problemy ze stanem uzębienia. Wpływa na to kilka równoległych czynników. Duże znaczenie ma z pewnością nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także spożywanie szkodliwych produktów, w tym nadmiaru cukru. Jak dbać o zęby aby były one śnieżnobiałe i zdrowe?

Codzienne czyszczenie zębów

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że zęby trzeba czyścić codziennie. Dentyści zalecają, aby dokładnie myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Najlepiej jednak by było, gdyby czyścić uzębienie po każdym posiłku. Jeżeli akurat użycie szczoteczki do zębów nie jest możliwe, to warto skorzystać chociażby ze specjalnego płynu do płukania jamy ustnej, który pomoże usunąć część resztek pożywienia. W przypadku czyszczenia zębów podstawą jest regularność. Resztki jedzenia z łatwością mogą dostać się w szczeliny między zębami, skąd jeżeli nie zostaną na czas usunięte, to zaczynają gnić i mogą spowodować rozwój infekcji. Warto także wiedzieć, czym najlepiej jest czyścić zęby.

Jaką szczoteczkę do zębów najlepiej wybrać?

Na sklepowych półkach wybór szczoteczek do zębów jest obecnie ogromny. Wciąż zdecydowana większość osób korzysta z tradycyjnych szczoteczek manualnych. Za tym rozwiązaniem przemawia w zasadzie tylko i wyłącznie jedna korzyść, a mianowicie niska cena. Szczoteczki manualne niestety nie cechują się zbyt dużą dokładnością i czyszczenie nimi jamy ustnej pochłania sporo czasu. Wybierając szczoteczkę manualną warto zwrócić uwagę na rodzaj włosia. Osoby z nadwrażliwością zębów powinny swój wybór skierować w stronę szczoteczek o miękkim włosiu. Lepsze opinie dotyczące skuteczności czyszczenia jamy ustnej notują szczoteczki elektryczne czy też szczoteczki soniczne.

Co wyeliminować z codziennej diety?

Na wygląd zębów bezpośredni wpływ ma nie tylko higiena jamy ustnej ale również codzienne pożywienie. Dla nikogo chyba nie będzie zaskoczeniem to, że kawa, dym tytoniowy czy mocna herbata przyciemniają kolor płytki nazębnej i to nawet o kilka tonów. Rezygnacja z tych produktów, a także ograniczenie spożywania czerwonego wina sprawi, że zęby wybielą się nieco w sposób naturalny. Oczywiście warto także odwiedzić gabinet stomatologiczny, gdzie można skorzystać z wybielania mechanicznego zębów.

 

co-warto-wiedziec-o-higienie-jamy-ustnej

ABOUT THE AUTHOR