Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Kilka sposobów na utrzymanie higieny jamy ustnej

img-responsive

Chcąc mieć zdrowe zęby, trzeba o nie dbać w odpowiedni sposób. Już przedszkolaki uczone są tego, że zęby powinny być szczotkowane przynajmniej dwa razy dziennie i to przez kilka minut. Dorośli często o tym zapominają i myją zęby od przypadku do przypadku, zupełnie nie zważając przy tym na technikę mycia. Warto wspomnieć, że szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem to absolutne minimum. Dobrze by było, aby o higienę jamy ustnej dbać nieco częściej i czyścić zęby po każdym posiłku. Jeżeli dołoży się do tego jeszcze odpowiednią dietę oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, to szansa na to, że zęby będą zdrowe i nie pojawi się na nich próchnica znacznie wzrasta.

Wybór szczoteczki do mycia zębów

Jeżeli chodzi o szczoteczki przeznaczone do mycia zębów, to rynek kosmetyczny jest w tym przypadku niezwykle szeroki. Konsument powinien dokonywać wyboru rodzaju szczoteczki do mycia zębów pod kątem swoich potrzeb i preferencji. Inna szczoteczka będzie potrzebna dziecku, inna nastolatkowi, a jeszcze inna osobie dorosłej czy starszej. Kolejna kwestia to stan jamy ustnej. Jeżeli występuje nadwrażliwość zębów czy afty, to szczoteczka powinna mieć bardziej miękkie włosie. Ogólnie rzecz ujmując szczoteczki różnią się między sobą rodzajem – manualne, elektryczne i soniczne, a także twardością włosia – występuje miękkie, średnie czy też twarde włosie. Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do tego, jaka szczoteczka będzie najlepszym wyborem, to zawsze można po poradę sięgnąć u doświadczonego stomatologa. Jeżeli szczoteczka zostanie odpowiednio dobrana, to czyszczenie zębów stanie się przyjemnością.\

Nauka szczotkowania zębów

Aby szczotkowanie zębów było skuteczne, to należy je prowadzić w odpowiedni sposób. Włosie szczoteczki powinno przylegać do zębów. Jeżeli mycie zębów następuje szczoteczką manualną, to jej główka od powierzchni zęba powinna być odchylona o około czterdzieści pięć stopni. Podczas szczotkowania buzia powinna być otwarta, w przeciwnym razie można przypadkowo uszkodzić dziąsła doprowadzając do ich krwawienia. Higiena jamy ustnej będzie odpowiednio zachowana jeżeli zostaną dokładnie wyszczotkowane wszystkie zęby. Najbardziej efektywny jest ruch wymiatający, który nie tylko czyści same zęby ale także usuwa resztki jedzenia z przestrzeni między zębami. Można zastosować dodatkowo płyn do płukania jamy ustnej czy nowoczesne irygatory działające pod ciśnieniem. Taki zestaw powinien sprawić, że próchnica nie będzie się rozwijać.

 

kilka-sposobow-na-utrzymanie-higieny-jamy-ustnej

ABOUT THE AUTHOR