Wielu ludzi w okresie dojrzewania boryka się z problemem zaskórników i pryszczy. Nie wolno ich zupełnie lekceważyć, ponieważ one nie znikną same. Leczenie własnymi sposobami, bez konsultacji ze specjalistą, zamiast polepszyć, może znacznie pogorszyć sytuację i zaognić niedoskonałości. Trądzik jest bowiek traktowany jako choroba, i wymaga leczenia u lekarza dermatologa. Istnieje kilka zasad, dzięki którym łatwiej nam zrozumieć, w jaki sposób obchodzić się ze skórą i zapobiegać rozwijaniu się choroby.
Mycie
Cerę, na której występuje trądzik należy myć bardzo delikatnie. Podstawą jest tutaj zrozumienie, że zmian skórnych nie wywołują w tym przypadku bakterie, lecz hormony. Dlatego też stosowanie mydeł i żeli antybakteryjnych, nie pomoże pozbyć się problemu. Dodatkowo preparaty takie, mogą wysuszyć skórę, co powoduje wzmożenie choroby. Prawidłowo powinno się myć skórę raz lub dwa razy dziennie bardzo łagodnym preparatem.
Tonizowanie i nawilżanie
Używanie toniku, to obowiązkowy krok w pielęgnacji skóry, na której jest obecny trądzik. Odświeży on cerę i zwęzi ujścia gruczołów, znajdujących się na twarzy. Tonik z alkoholem może spowodować podrażnienia i pobudzenie gruczołów łojowych, dlatego koniecznie należy wybrać kosmetyk tonizujący bez alkoholu. Delikatne kremy nawilżające są jak najbardziej wskazane. Jednak lepiej wybrać te, które nie zapychają porów.
Peeling
Peelingi, które sprawdzą się w sytuacji, gdy mamy trądzik, powinny być enzymatyczne, a nie mechaniczne. Drobinki zawarte w peelingu, przyczyniają się w dużym stopniu do zaognienia objawów choroby. Martwy naskórek, należy rozpuszczać enzymami zawartymi w peelingach enzymatycznych.
Słońce
Popularne przekonanie odnośnie wysuszania pryszczy na słońcu, niestety powoduje przykre skutki. Wysuszenie w pierwszej kolejności przynosi zauważalne efekty, aby bardzo szybko wzmocnić objawy choroby w postaci jeszcze większej produkcji łoju. Krem z filtrem powinien być obowiązkowy do każdego rodzaju cery, ponieważ opalanie przyspiesza procesy starzenia się skóry i sprzyja powstawaniu nowotworów.
Jedzenie
Codzienna dieta, również wpływa na wygląd twarzy i całej skóry. Pordukty bogate w witaminę A, B2, B6 oraz PP, powinny znajdowac się w większych ilościach na talerzu każdego dnia. Witamina A, wspomaga regulację złuszczania naskórka. Pozostałe witaminy, ograniczają produkcję łoju. Cynk, zawarty w ziarnach zbóż, pestkach dyni, jajkach czy owocach morza, złagodzi powstałe stany zapalne i przyśpieszy leczenie.