Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Kalistenika – czym jest i jak rozpocząć ją uprawiać?

img-responsive

Kalistenika to rodzaj sportu, który zbiera coraz większe grono miłośników. Nic dziwnego – to sposób na tani i efektywny trening, który przynosi bardzo szybkie efekty!

Czym jest kalistenika?

Kalistenika to po prostu ćwiczenia, które wykonuje się przy użyciu własnej masy ciała. Może być wykonywana zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Należy do grupy ćwiczeń siłowych, jednak w przeciwieństwie od tradycyjnego treningu siłowego, nie wymaga użycia dodatkowych sprzętów czy obciążeń. Do najbardziej popularnych ćwiczeń z zakresu kalisteniki można zaliczyć:

– pompki (zarówno tradycyjne, jak i wszelkie wariacje),
– przysiady,
– podciągnięcia na drążku,
– ćwiczenia wytrzymałościowe (“krzesełko”, “deska”).

Do treningów możemy dodać także elementy sztuk walki, jogi, stretchingu i innych sportów. Choć w tym sporcie nie wykorzystuje się maszyn czy ciężarów, możemy dodać delikatne obciążenia na kostki i nadgarstki.

Zalety uprawiania kalisteniki – zdrowie!

Ten rodzaj aktywności fizycznej ma wiele zalet. Przede wszystkim cena – potrzebujemy niewiele sprzętów, by trenować kalistenikę. Choć warto zaopatrzyć się w drążek rozporowy czy – w późniejszym czasie – ławkę do brzuszków, nie są to wymagane elementy wyposażenia. Treningi mogą odbywać się także na zewnątrz z wykorzystaniem trzepaków, drabinek i murków. Kalistenika jest sportem, który minimalizuje ryzyko kontuzji i urazów oraz nie naraża naszych stawów i kości. Ćwiczenia możemy dopasować do własnych możliwości fizycznych. Kalistenika doskonale wpływa na kondycję oraz wydolność organizmu, wzmacnia mięśnie oraz pomaga w rozwijaniu atletycznej sylwetki. Sport ten ceniony jest u żołnierzy oraz członków najbardziej elitarnych jednostek policyjnych. Nic dziwnego – uprawianie go wpływa na szybkość, siłę i elastyczność. Regularna aktywność fizyczna pozwala także na wzmocnienie układu krwionośnego, może poprawić także gęstość kości. Kalistenika to dobry sposób na budowanie także własnej pewności siebie i odporności, jak i na ukojenie nerwów po ciężkim dniu za biurkiem.

Jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Kalistenikę możemy zacząć uprawiać od razu – choć początki, jak w przypadku każdej dyscypliny sportowej, nie są proste, szybko zobaczymy efekty i poprawę naszej wydolności. Musimy jednak pamiętać, by przed treningiem zadbać o odpowiednią rozgrzewkę, by uniknąć kontuzji i tak zwanych “zakwasów”. W wielu miastach coraz częściej można spotkać grupy, które zrzeszają osoby uprawiające kalistenikę. To dobry sposób na poznanie różnych ćwiczeń, dzięki czemu nasze treningi nie będą monotonne.

 

kalistenika-czym-jest-i-jak-rozpoczac-ja-uprawiac

ABOUT THE AUTHOR