Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Internet – dar czy przekleństwo.

img-responsive

Uzależnienie od Internetu to taka sama choroba jak alkoholizm czy narkomania. Rozwój technologii informatycznej sprawił że wiele osób zatraciło się w jego otchłani. Owszem bardzo wiele dziedzin takich jak biznes, nauka czy kultura przy jego pomocy osiągnęło niesamowity rozwój. Jednak nie są to wyłącznie same zalety, internet bo wiem może być jak choroba którą bardzo trudno wyleczyć.

Dlaczego chorujemy ?

Dlaczego tak często ulegamy uzależnieniu od internetu ? Jest to dość proste. Internet bowiem ma w głównej mierzę za zadanie ułatwiać nam życie i oszczędzać wysiłek. Nie musimy wychodzić do sklepu po zakupy, Szukaj informacji w bibliotekach czy kontaktować się z innymi poprzez telefony. Wygoda ta sprawiła, że jesteśmy całkowicie niezależne od jego funkcjonowania i nie wyobrażamy sobie dnia w którym musielibyśmy z niego nie korzystać.

Kiedy jest mowa o siecioholizmie ?

O uzależnieniu jest mowa kiedy korzystanie z internetu staje się naszym sposobem na życie bez którego nie jesteśmy w stanie spędzić nawet jednej godziny. Dzieje się tak gdy osoba spędza więcej czasu w świecie wirtualnym, zaniedbując przy tym nie tylko swój stan zdrowia ale również kontakty z innymi ludźmi. Objawia się to również niskim poczuciem własności, brakiem określonych celów w życiu oraz konsekwencji w działaniu.

Kto jest najbardziej narażony ?

Uzależnienie to najczęściej dotyka ludzi młodych, którzy są na bieżąco z nowinkami technicznymi, spędzają mnóstwo czasu w social mediach. Bardzo często choroba ta dotyka również osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego ponieważ, co oni coraz bardziej zapracowani, nie mają czasu na kontakty z innymi a co za tym idzie szukają namiastki bliskości z innymi. Komunikatory i portale społecznościowe dają im taką możliwość jednocześnie gwarantując pewnego rodzaju anonimowość. Ponadto internet daje możliwość wykreowania własnej osoby, sposób jaki byśmy chcieli, a nie taki jacy naprawdę jesteśmy. Pozorne ułatwienie kontaktów może się jednak przerodzić w zaniedbywanie oraz totalne ignorowanie życia realnego a co za tym idzie jeszcze gorsze kontakty z innymi.

Uzależnienie od Internetu objawia się tym, że nie potrafimy wyznaczyć granice czasowe pomiędzy życiem realnym a korzystaniem z internetu. Coraz więcej czasu spędzamy na przeglądają social mediów oraz ignorujemy sprawy ważne. Uzależnienie prowadzi również do tego, że jesteśmy zdenerwowani gdy nie sprawdzimy aktualnych newsów czy postów na Facebooku.

Powinniśmy więc być bardzo ostrożni i uważni zarówno w stosunku nas jak i naszych dzieci, ponieważ bardzo łatwo zachorować na tę chorobę, która dopiero się rozpoczęła.

Artykuł dzięki https://psychoterapiawawa.org.pl/

 

Tags
internet-dar-czy-przeklenstwo

ABOUT THE AUTHOR