Breaking News
 |  | 

Uroda

Mezoterapia – charakterystyka zabiegu

img-responsive

O mezoterapii słyszymy bardzo wiele – mogłoby się wydawać, że to idealny zabieg na każdy problem skórny. Jednak z mezoterapią wiążą się pewne ograniczenia i przeciwwskazania. Czym jest ten zabieg i kto powinien go wykonywać?

Rodzaje mezoterapii

Mezoterapia jest mało inwazyjnym zabiegiem, który wykonywany jest powszechnie w większości gabinetów kosmetycznych. Jej istotą jest wprowadzanie substancji aktywnych bezpośrednio w skórę właściwą, dzięki czemu może ona zostać zregenerowana. Tradycyjnie mezoterapię możemy podzielić na:

– igłową, która wykorzystuje drobne nakłucia do prowadzania substancji aktywnych, zwykle przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu do mezoterapii mikroigłowej,

– bezigłową, w której wykorzystuje się specjalny sprzęt o działaniu elektrycznym – impulsy przenikając przez naskórek otwierają błony komórkowe, dzięki czemu składniki aktywne mogą przeniknąć do skóry właściwej.

Pewnym rodzajem mezoterapii bezigłowej jest również sonofereza, która w podobny sposób oddziałuje na naskórek, jednak proces odbywa się poprzez działanie ultradźwięków. Zabiegi z rodzaju mezoterapii igłowej muszą być wykonywane przez osobę z uprawnieniami lekarskimi, zaś zabiegi niewykorzystujące mikroigieł są również wykonywane przez kosmetyczki w zwykłych salonach piękności.

Kiedy wykonuje się mezoterapię?

Mezoterapia ma swoje zastosowanie zarówno w leczeniu niektórych schorzeń, jak i w medycynie estetycznej (uroda). Medycyna konwencjonalna wykorzystuję przede wszystkim do leczenia bólu oraz urazów mięśni, kości i stawów. W salonach kosmetycznych wykorzystuje się ją przede wszystkim do poprawy stanu skóry, wygładzaniu pierwszych zmarszczek oraz przeciwdziałaniu zwiotczeń skóry. Jest to zabieg, który również można wykonywać na obszarach całego ciała, co ma na celu rozjaśnianie rozstępów oraz likwidowanie cellulitu. Wreszcie mezoterapię wykorzystuje się do nawilżania oraz odżywiania skóry właściwej, poprawiania jej ogólnej kondycji oraz wspomagania produkcji kolagenu.

Przeciwwskazania do mezoterapii

Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny i – choć nieprzyjemny – nie stanowi większego problemu nawet dla osób o dosyć niskim progu bólowym. Niestety, nie jest to zabieg dla każdego! Z mezoterapii powinny zrezygnować kobiety ciężarne i te, które karmią piersią. Nie poleca się jej również kobietom podczas menstruacji. Przeciwwskazaniem mogą być także niektóre rodzaje leków, m. in te, które używane są w trakcie leczenia nowotworów oraz leki przeciwkrzepliwe. Przed wizytą u kosmetyczki powinniśmy dowiedzieć się jakie składniki wykorzystywane są podczas mezoterapii by wykluczyć możliwość pojawienia się alergii. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są również wszelkie choroby skórne (takie jak opryszczka, choroby grzybicze, choroby autoimmunologiczne objawiające się na skórze) oraz podrażnienia i uszkodzenia naskórka.

Składniki aktywne wykorzystywane w mezoterapii

– kwas hialuronowy – poprawia nawilżenie skóry oraz redukuje zmarszczki, stosowany przede wszystkim w celach odmładzających w trakcie mezoterapii mikroigłowej
– kofeina – wpływa na szybkość spalania tkanki tłuszczowej, zwykle stosowana w terapii antycellulitowej
– pirogronian sodu – ma właściwości przeciwstarzeniowe, wykorzystywany jest w celu redukcji zmarszczek
– minoksydyl – wykorzystywany w mezoterapii skóry głowy w celu pobudzenia wzrostu nowych włosów oraz ograniczenia wypadania
– krzemionka organiczna – stanowi naturalny budulec tkanki łącznej, przez co wykorzystywana jest przede wszystkim w celach regeneracyjnych oraz w celu spłycenia wczesnych zmarszczek i ujędrnienia skóry
– wyciąg z wąkroty azjatyckiej – stosowany do poprawienia stanu cery naczyniowej, zmniejsza widoczność tak zwanych pajączków oraz poprawia kondycję drobnych naczynek krwionośnych,
– witamina c – stosowana zwykle w stężeniu 10-20%, doskonale rozświetla skórę, przeznaczona do cery szarej, zmęczonej, ziemistej (tak zwanej “cery palacza”
– prowitamina B5 (kwas pantotenowy) – stymuluje produkcję kolagenu oraz pozwala na silne nawilżenie wysuszonej skóry.

Składniki aktywne wykorzystywane są często w mieszankach, które pozwalają na maksymalizację efektu odżywienia, nawilżenia i odmłodzenia skóry. Niektóre z substancji wprowadzane mogą być jedynie w formie mezoterapii igłowej – głównie ze względu na konieczność fizycznego dostarczenia ich do wewnętrznych części skóry.

Decydując się na zabieg musimy pamiętać, by wybierać sprawdzone gabinety medycyny estetycznej i salony piękności. Szczególnie w przypadku skuteczniejszych mezoterapii igłowych należy odrzucić wszelkie oferty zabiegów, które nie są wykonywane przez lekarza. Choć zabieg mezoterapii jest stosunkowo bezpieczny i nie niesie większego ryzyka powikłań, korzystanie ze sprawdzonych miejsc gwarantuje nam niemal stuprocentowe bezpieczeństwo, higienę pracy oraz możliwość skorzystania z pomocy w pielęgnacji skóry bezpośrednio po wykonanym zabiegu, a od wiedzy, doświadczenia i wykształcenia lekarza zależy również skuteczność i końcowy efekt zabiegu.

mezoterapia-charakterystyka-zabiegu

ABOUT THE AUTHOR