Jak dbać o ubrania?
Trwałość ubrań zależy od wielu czynników: jakości tkaniny, sposobu szycia, użytkowania czy konserwowania i czyszczenia. To ostatnie ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie będą nasze ubrania po dłuższym użytkowaniu a żadna kobieta nie chce mieć zniszczonych ubrań. Jak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej?
Czyszczenie ubrań
Dobór odpowiedniego sposobu prania to podstawowy element dbania o ubrania. Każdy produkt zakupiony w sklepie posiada metkę, na której znajdują się informacje odnośnie temperatury prania czy możliwości odwirowania. Największym popełnianym błędem jest wstawianie różnych rodzajów tkanin na podobny cykl w pralce automatycznej – niektóre z nich źle znoszą odwirowanie, inne zaś wcale nie powinny być prane w automacie. Większość nowoczesnych pralek posiada tryby do prania także delikatnych, naturalnych tkanin, jednak niektóre z nich (takie jak jedwab czy wełna) warto prać ręcznie.
Niektóre z ubrań wymagają profesjonalnego prania. Z pomocą przychodzi nam dobra pralnia chemiczna, do której możemy oddać płaszcze, wieczorowe suknie czy garnitury. Pralnia zapewnia przede wszystkim odpowiedni dobór czyszczenia tkaniny, przez co ogranicza się ryzyko zmechacenia, odkształcenia czy zniszczenia ubrań.
Prasowanie ubrań
Sposób prasowania ubrań także powinien być dostosowany do rodzaju tkaniny. Niektóre z nich bardzo źle znoszą prasowanie, przez co należy pominąć żelazko, a samo ubranie dokładnie rozwiesić, by podczas suszenia nie uległo zagniecenia. Przykładem takiej tkaniny jest wełna, która może odkształcać się w trakcie używania żelazka. Każde żelazko ma kilka różnych stopni nagrzewania, a temperaturę należy dostosować do informacji zawartych na metce. Większość materiałów warto wcześniej delikatnie spryskać wodą, przez co ograniczymy ryzyko wystąpienia przypaleń ubrań.
Profesjonalna konserwacja i naprawa
Nasze ubrania mogą służyć nam zdecydowanie dłużej, jeśli wszelkie uszkodzenia będziemy niwelować na bieżąco. Z pomocą przyjdą nam zakłady krawieckie. Dobra krawcowa będzie w stanie nawet usunąć całe zniszczone części ubrania i zastąpić je nowymi (szczególnie jeśli chodzi o uszkodzenia kieszeni, podszewek czy wstawek). Niektóre z uszkodzeń możemy likwidować sami – niewielkie, niewidoczne dziurki, zmechacenia czy rozchodzenie szwów. W domu powinniśmy mieć jedynie podstawowy zestaw krawiecki (kolorowe nici i kilka rodzajów igieł) oraz maszynkę do swetrów, która pozwoli szybko usunąć zmechacenia także na płaszczach i bluzkach. Dzięki temu na własną rękę naprawimy nasze ubrania, przez co posłużą nam jeszcze długi czas.
Najnowsze komentarze