Jedną z bardzo częstych przypadłości wśród starszych osób są zaniki pamięci. Demencja jest typowa dla seniorów po osiemdziesiątym roku życia. Choroba Alzheimera może dotknąć pięćdziesięciolatka. W rozpoznaniu Alzheimera pomoże specjalista, chociaż pewne symptomy są zauważalne dla najbliższych osób. Zazwyczaj test na Alzheimera tylko potwierdza, w tym wypadku podejrzenia rodziny.
Podstawowym testem jest, tzw. test zegara. Uważa się, że osoba chora nie potrafi umiejscowić na rysunku, w odpowiednim miejscu godzin lub wskazówek. Test na Alzheimera obejmuje również szereg pytań, na temat orientacji w czasie i przestrzeni. Pojawią się pytania odnośnie daty, daty urodzin, bieżącego roku, a także adresu zamieszkania.
Ćwiczenia w chorobie Alzheimera mają pomóc pacjentowi zachować sprawność umysłu, jak najdłużej. Jest to schorzenie postępujące i nie ma na nie leku, które całkowicie wyleczyłby chorego. Odpowiednia stymulacja może spowolnić chorobę.
Zdrowie w podeszłym wieku
Test na Alzheimera jest początkiem długiej walki. Opiekun pacjenta musi być bardzo odporny na zmienne nastroje chorego, a czasami także na ataki agresji. Osoba opiekująca się pacjentem, nie może go wyręczać, to podstawowa zasada każdego ćwiczenia w chorobie Alzheimera. Dopóki chory potrafi wykonywać dane czynności, dopóty powinien je wykonywać. Ćwiczenia w chorobie Alzheimera polegają też na wspólnym rozwiązywaniu krzyżówek, rysowaniu, wycinaniu oraz ograniczeniu telewizji. Sport i ruch na świeżym powietrzu są niezbędne.
Wiele osób boi się wizyty u specjalisty. Test na Alzheimera traktują jak wyrok. Prawdą jest, że dobrze dobrane ćwiczenia w chorobie Alzheimera pozwolą pacjentowi na przeżycie kolejnych lat we względnie dobrej formie. Brak jakichkolwiek działań i nie korzystanie z farmakologii może bardzo szybko doprowadzić do końcowej fazy oraz śmierci.